Aktualizováno 4.7. 2017 15:55

TO JE NĚCO: Utajené informace Waldemara Matušky! Co jste o jeho kariéře rozhodně netušili?

Waldemar Matuška
Zdroj: TV Nova

Zasloužilý umělec Waldemar Matuška by v neděli oslavil 85. narozeniny. Připomeňte si jeho nejslavnější písně a ve článku se také dozvíte to, co jste o něm rozhodně netušili! Věděli jste třeba, že nebyl vždy umělcem?

Waldemara Matušku jistě všichni znáte jako zpěváka, který byl v 60. a 70. letech jedním z nejpopulárnějších československých umělců. Narodil se 2. července 1932 v Košicích jako Vladimír Matuška.


V dětství žil v Praze, ale poté se rozhodl, že se vyučí sklářem a to v Poděbradech. Kromě studií se také věnoval zpěvu a hrál na různých akcích. Waldemar ale nebyl jenom skvělý zpěvák, ale také výborný umělec, který hrál na několik hudebních nástrojů – jako kontrabas, banjo či kytaru.

Jeho divadelní začátky ale nebyly vůbec snadné. Po vojně byl osvětovým tajemníkem v Chebu. Začínal v malém divadle Reduta. A právě tam se na něho usmálo štěstí – seznámil se známou dvojkou Suchý a Šlitr.


Až v roce 1960, tedy ve 28 letech, nahrál svůj první singl „Suvenýr“ a od té doby se považuje za zpěváka a herce divadla Semafor. V daném divadle se zanedlouho stal jednou z velkých hvězd. Dva roky poté už sklízel za svůj talent úspěchy. V prvním ročníku Zlatého slavíka, který se konal v roce 1962, se umístil na prvním místě. Zlato obhájil také v roce 1967 a několikrát byl na druhém místě.

 

Nebyl jenom sólový zpěvák, ale také si střihl duety s několika slavnými českými interprety. Zazpíval si například s Karlem Gottem, Hanou Hegerovou, Jitkou Zelenkovou, Evou Pilarovou, Helenou Vondráčkovou či Martou Kubišovou.


Za svůj život stihl vystřídat hned několik partnerek. První manželkou byla Jiřina Šťástková, se kterou měl syna Miroslava. Se stejnou ženou zplodil dvojčata, která na následky chybného očkování zemřela. Druhou manželkou byla Hana, ale ani toto manželství nedopadlo dobře. Další jeho velkou láskou byla herečka Jitka Zelenohorská, po pětiletém vztahu od ní utekl za jeho životní láskou Olgou Blechovou, se kterou strávil zbytek života. Měl s ní dalšího syna Waldemara.Hodně cestoval a koncertoval v zahraničí a v roce 1986 odcestoval i se svou rodinou do Ameriky. A v té době nastal zlom v jeho kariéře. Socialistické úřady mu odebraly titul zasloužilý umělec, zakázaly hrát jeho skladby, zlikvidovaly jeho nevydanou desku, odstranily jeho hlas v seriálech.


Waldemar se ale České republiky nadobro nevzdal a po roce 1989 Česko navštěvoval, vracel se ale zpátky do Ameriky. 30. května 2009 v Americe (na Floridě) podlehl nemoci a zemřel na zápal plic a následné selhání srdce. Pohřeb měl ale v České republice, kde se s ním přišlo rozloučit přes 12 tisíc lidí. Pohřbený je na Vyšehradském hřbitově.

Vzpomínáte si na jeho největší pecky? Za zmínku jistě stojí jeho píseň Tereza, Eldorádo, Slavíci z Madridu, Růže z Texasu, Když máš v chalupě orchestrion, Písnička pro Zuzanu a další.

 

Do tohoto interpreta se převtělili také dva soutěžící show Tvoje tvář má známý hlas. A to v první řadě David Kraus, který si Waldemara střihl v devátém díle a s písní Tereza všechny naprosto odrovnal.

 

Nebyl ale jediný. Také účinkující třetí řady Martin Dejdar si vylosoval tohoto interpreta a ve druhém díle zazpíval jeho známý song Slavíci z Madridu.

 Nova.cz

Diskuze

4.7. | 22:50 Marie Vernerová
0
Náhlasit nevhodný komentář
Pro mě není novinkou, že se vyučil sklářem. Kdo se zajímá ví. Maminka celý život prodávala v prodejně Bohemia-Moser, kam pan Matuška často chodil nejen nakupovat.
reklama